Kırk Yıl Hatır İçin Bir Fincan Kahve İçer Misiniz?: Kopi Luwak ya da Luwak Kahvesi

0
1512
views

Açıkçası bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı varsa, kusura bakmayın arkadaşlar bu kahvenin en az bir 100 yıl hatırı olması lazım. Boru mu, Luwak Kahvesi!

Öncelikle nedir ne değildir dersek, ilk etapta duyacağınız klişelerle başlarsak… Evet dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesi (biri diğerinin nedeni değil mi zaten) ayrıca evet basitçe kedi dışkısından elde ediliyor.

Ama biraz detaylı bilmek gerekirse, bu kahve Misk kedisi adındaki bir canlının dışkısından elde ediliyor ve bu canlının yaşdağı alan kahve kuşağı olarak bilinen Tropik kuşak üzerindeki ülkeler. Nereler dersek, kısaca Endonezyanın en önemli adaları (Java, Sumatra ve Bali) ve Filipinler. Doğal yaşantısında bir nevi tembel hayvan bu kediler, gündüzleri yatıp uyuyorlar ve akşamları gezinip yemeklerini arıyorlar. Temel besin kaynağıysa olgunlaşmamız kahve çekirdekleri ve aslında oldukça da seçiiler, en güzel ve iri çekirdekleri bulup onları yiyiyorlar. Burayı unutmayalım.

Şimdi gelelim bu kısa bir hikayeyle bu iş nasıl başlamış ve dünya üzerindeki en ünlü kahvelerden biri haline gelmiş. Bali’deki gezimiz süresince öğrendik ki Endonezya bağımsızlık öncesinde yüzyıllar boyunca Hollanda himayesinde bir koloni ülkesiymiş. Eee malum ülke kahve kuşağında ve kaliteli bir kahve üretimi söz konusu. Bu sebeple de yerel halkın kahve tüketmesi yasak! Ah sen yok musun beyaz adam!!! Yerel halk da süreç boyunca fark ediyorlar ki ormanda kahve ağaçlarının olduğu bölgeler de bu Luwak kedisi dışkılarını bırakıyor ve dışkılarda kahve çekirdekleri bütün halde duruyor. Eee durur mu bizim Bali’li imkanlar el verdiğince önce kahveyi kurutuyor, sonra sıcak sularda yıkayıp çekirdekleri dışkılardan ayırıyor. Hala devam etmekte olan geleneksel yöntemler kahveyi özel toprak kaselerde yavaş yavaş kavuruyor, ezip toz haline getiriyor ve kahveyi demliyor! Evreka! Hollanda’lı salak mı, gözü açık Avrupalı’lı görüyor bu işi ve bir şekilde süre gelen zaman içerisinde bu kahve turistik bir hal alıyor. Ayrıca Hollywood yapımı Bucket List filmini izlerseniz, orada da bahsi geçince bence iyice patlıyor. Oluyor mu Bali’nin her yerinde sana kahve çiftlikleri. Şimdi kafamızdaki sorular da burada başlıyor. Ama önce kahvenin tadına gelelim. Oldukça Türk kahvesine benzeyen, bence yumuşak içimli (Luwak kedisinin midesindeki enzimlerle fermantasyona uğradığı için) ve yine aynı sebeple asidite kaybıyla çok fazla da aroması olmayan bi kahve haline dönüşmüş. Bir olayı var mı derseniz, bilmiyorum, siz deneyin kendiniz karar verin.


Şimdi bu iş tursitik olunca, tabi üretimi belli bir miktarda tutmak falan filan hikayeleri gerekiyor. O zaman da insanlar bu hayvaları yakalayıp (kimi yerlerde gerçekten çok küçük kafeslerde) kafeslere hapsediyor ve hayvanı doğal halinden uzakta besleyerek bu kahveyi elde etmeye başlıyor. Burada en büyük soru hayvanların hapsedilmeye başlanıp, doğal özeeliklerini untmaları ve yaşlandıkların da tekrar doğya salınması Son dönemde bu kahveyle alakalı bu soruya çokça rastlıyorsunuz! Ayrıca en başta dediğimiz gibi doğada bu kedi en iri ve en güzel kahve çekirdikerini yediği için kahve özel ve kaliteliydi. Fakat kafeste beslenirken, sıradan ve bayat kahve ağacı dallarıyla beslendiği için artık kahvenin de bir numarası kalmamaya başlıyor. Bali’ye seyahat ederseniz özellikle Ubud bölgesinin yakınlarıdaki Kintamani bölgesinde (Batur yanaradağına da oldukça yakın) çok fazla Kahve Çiftliğiyle karşılaşıp, buraları gezebilir, Luwak kahvesi tadabilir, Misk Kedilerini görebilir ve diğer başka türlü kahvelerde (Ginseng Coffee, Coconut Coffee, Kakao ve daha niceleri) tadım setleri alabilirsiniz. Belki de ilk defa gittiğim için denemek cezbediciydi ama düşünüyorum da bir daha olsa deneyeceğim bir şey değil. Luwak kedisini sev, doğayı koru!

Deneyimlemek size kalmış ama seyahatiniz süresince herhangi bir kahve çiftliğini gezip görebilirsiniz. Tursiktik bir aktivite olmasına rağmen giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Ee şimdi söyleyin bu kahvenin hatırı 100 yıl değil de nedir 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here