Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz: Tek Nefeste Dinlenecek Hikayeler

0
1275
views

“Bazen öyle bir insanla kesişiyor ki yolun, ömrünün yarısını onsuz geçirdiğin için öfkeleniyorsun kendine.”

Aslında onunla tanıştığımızda 19 yaşındaydım. Sanırım ömrün yarısı etmiyor ama yine de tam olarak böyle hissetmiştim. Onsuz geçen 19 yılımı baştan sonra ona anlatmalıyım, 20 yılını baştan sonra dinlemeliyim gibi. Bu kısmı en iyi Barış Bıçakçı anlatıyor tabii. Melisa Kesmez Sinek Isırıklarının Müellifi’nden alıntılar yapıyor kitapta ama ben Bizim Büyük Çaresizliğimiz’den alıntılayacağım.
“Yaşadığım her şeyi bir karınca gibi yuvarlaya yuvarlaya ona taşımayı düşünüyordum hala, kış için, o bitmek bilmez kış için ve önümüzdeki kışlar için, turşu kurmadan, reçel yapmadan, masal anlatmadan çıkaramayacağımız kışlar için.”

“Bazen tek başına bir cümle, dünyanın bütün yükünü alıyor insanın omuzundan.” Çok haklı değil mi?

Şimdi diyeceksiniz ki tüm kitabı alıntılayıp kendi hayatını mı anlatacaksın. Hayır! Melisa Kesmez onu zaten yapmış. 25 kısa öyküde hepimizin hayatından kesitler anlatmış. En yakınlarımızı kaybetmelerimizi anlatmış, evlenmelerimizi, boşanmalarımızı, işten ayrılmalarımızı, yeni arkadaşlıklar edinmemizi, çocukluğumuzu, ilk aşklarımızı, seni, beni herkesi anlatmış. Hem de sahici, abartısız, sakin sakin anlatmış. Bir yaz günü balkon demirine yaslanmışsın da karşındakini dinliyormuşsun gibi anlatmış. Acıların üzerinden yıllar geçmiş de sakinleşmişsin gibi. Bana da ikinci kez okuduğum bu kitapta bir sürü cümlenin altını tekrar tekrar çizmek kaldı. Tabii ki önce alıntıları, sonra da kitabı okumalısınız.

“Bıraksalar sanki sonsuza kadar öyle yürürdük yan yana. Her yere yürürdük, durmadan konuşurduk.”

“Hayat işte. Evde hayal kuruyor, sonra sokağa çıkıyor ve hepsini tek tek gömüyorsun bir yerlere. Hayatın aklındakiyle alakası yok.”

“Bir torba dolusu bilye yere dökülüp de, sağa sola yuvarlanır gibiydi kahkahası.”

“Kavuşmak mevzu bahis olduğunda lunapark gibi olur yazıhaneler. Veda ise orada bulunmanın nedeni, bildiğin cenaze evi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here