Uzun Bir Aradan Sonra Klasik Okuması: Kamelyalı Kadın

0
433
views

Selamlar. Nasılsınız, hayat nasıl gidiyor?

Ben ne zamandır klasik okumamıştım. Ve Kamelyalı Kadın’ı bitirir bitirmez klasik kitapları okumayı ne kadar çok özlediğimi fark ettim.

Oğul Alexandre Dumas’ın Kamelyalı Kadın’ını bir çoğunuz okumuşsunuzdur eminim. Ben kitaba ancak dün başlama fırsatını bulabildim. Tahmin edebileceğiniz gibi o kadar akıcıydı ki vakit bulduğum her an kitabı okuyup bitirmek istedim. Ve kitap bugün bitti. Üzerine düşünürken sizle konuşmak en iyisi olur dedim ve işte geldim.

Hikayemiz anlatıcımızın borçlarını ödeyemeden öldüğü için eşyaları açık artırma ile satılan Matmazel Marguerite Gautier’in evini ziyareti ile başlıyor. Açık artırmada ona ait bir kitabı satın alması ve kitabı Matmazel’e hediye eden Mösyö Armand Duval’ın kendisini bulması ile hikaye devam ediyor. Armand tüm hikayeyi anlatıcımıza anlatıyor. O da bize aynı şekilde aktarıyor. Hikaye öyle güzel ve heyecanlı aktarılıyor ki sonunu bilseniz de merakla okumaktan kendinizi alamıyorsunuz. Tabii ki size hikayenin detaylarından bahsetmeyeceğim. Bu yüzden korkmadan okumaya devam edin.

Kitabı bitirdikten sonra hikayenin oldukça basit olduğu şeklinde bazı eleştiriler okudum. Tabii ki kabul edilebilir bir eleştiri. Zaten bir yerden sonra kendiniz de olayları çözüveriyorsunuz. (En azından ben çözdüm) Ama güzel olan yani kitabı güzel yapan hikayenin geçtiği dönemi anlatış şekli bence. O dönemde Paris’te ikili ilişkilere, evliliklere bakış açılarını, o dönemde yaşayan bir insanın günlük alışkanlıklarını, bir gününü nasıl geçirdiğini vs. görebiliyorsunuz. Edebiyatı özellikle de klasikleri bir kez daha neden bu kadar çok sevdiğimi hatırlattı bana bu kitap. Belgesel izlemek gibi diyeceğim ama ondan daha güzel bence klasikleri okumak. İçinde hikaye olan ve kendi kafanızda çektiğiniz bir belgeseli izlemek gibi sanki.

Siz klasiklerle ilgili neler düşünüyorsunuz merak ediyorum? Klasik okurken sıkılıyor musunuz? Ya da dilleri size ağır geliyor mu? Yoksa benim baktığım açıdan bakıp keyif mi alıyorsunuz? Bu yüzden yorumlarınızı bekliyorum.

Ah bir de klasik severlerden klasik önerileri de alabilirim seve seve 🙂 Var mı bu benim en sevdiğim klasik dediğiniz bir kitap.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here