Mevsim Yenice ile “Bilinmeyen Sular”da Yüzmek

0
445
views
Mevsim Yenice'nin ikinci öykü kitabı Bilinmeyen Sular

“Hiç bilmediğin sularda yüzmek boğulacağın anlamına gelmez,” diyor Mevsim Yenice “Bilinmeyen Sular” kitabının aynı adı taşıyan ilk öyküsünde. Kendi bilinmeyen sularımı, onlarda yüzmeye, boğulmamaya çalışma çabalarımı düşündüm her bir hikayede.

Önce her biri öykü karakterinin kök salmak istediğini ama bilinmeyen sularda boğulduğunu düşündüm. Çünkü karakterlerden ziyade durumlar daha bir ön plana çıkıyordu. Ama sonra fikir değiştirdim. Belki kök salmak istiyorlardı ama bizim bildiğimiz şekilde değil. Tam tersine korkusuz karakterlerdi her biri. Her biri yaralı ama korkusuz. Yaşadıkları sancı da olduklarından farklı biri gibi olmaya zorlanmaları ve buna karşı durma sancıları olabilir. Her biri olduklarından farklıymış gibi davranmadan yaşayabilen güçlü kişilerdi. Başkalarının koyduğu kural ve normlarla büyütülmeye çalışılan, o kural ve normlara karşı yüzmeye çalışan kişiler.

Belki de ben yanlış anlamışımdır her birini. İnanın bilmiyorum. Ve bu anlayamama kötü hissetmeme sebep olmuyor hiç. Şu an yazarken bile.

Ben o bilinmeyen sularda onlarla birlikte yüzdüm çünkü. Karşı kıyıya çıkabildik mi hala bilmiyorum. Ama yazar öyle güzel öyle duru yazmış ki; onlarla yüzebildiğimi, onları kulaç atmaya cesaretlendirdiğimi hissediyorum. Ben de buna cesaret edebildiğim için mutlu oluyorum.

Bu kitabı okuyan herkesin farklı şeyler hissedeceğini düşünüyorum. Sanırım en güzel yanı da bu. Bu yüzden okuyun diyorum. Çok geç kalmadan okuyun. Ben yazarın diğer kitabını sepetime attım bile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here