Figen Şakacı’nın Son Kitabı: Kesekli Tarla

0
478
views

Selamlar 🖖🏻

Figen Şakacı’nın kalemiyle Bitirgen, Pala Hayri’ye ve Hayri Hanım’ı Kim Çaldı üçlemesi ile tanışmıştım. Her birini ayrı ayrı sevmiştim. (Yorumlarını edebiyat sekmesinden bulup okuyabilirsiniz.) Bu yüzden öykü kitabının çıktığını görünce çok heyecanlandım ve ilk alışverişime ekleyip kendisine kavuştum.

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki; üçlemede tanıdığım kaleminden oldukça farklı bir Figen Şakacı ile karşılaştım. Ve sanırım daha çok sevdim. Üçlemede Hayriye’nin 80’ler, 90’lar ve 2000’lerde geçen hikayelerini okumuştuk. İlk kitap küçük bir çocuğun, ikinci kitap ise hayata tutunmaya başlayan üniversite ve sonrası Hayriye’nin ağzından anlatılmıştı. O kitaplar arasında da doğal olarak bir dil farklı vardı. Fakat bu öyküler bana bambaşka geldi. Belki de daha günümüzden, bugünün meselelerini odağına aldığı için olabilir.

Figen Şakacı bir röportajında kitabın isminin neden “Kesekli Tarla” olduğu ile ilgili “Yan yana gelince ve onlara karşıdan baktığımda aslında benzer dertleri dillendirenlerin, bir türlü düze çıkamayanların, ayaklarına batan keseklerden tarlayı (burada tarla yerine memleket dersem de anlam değişmez) göremeyenlerin hikayelerini anlattım” demiş. Öykü karakterlerini tanımlamaya, kitabı birkaç cümle ile özetlemeye çalışırken alıntıyı iletmenin daha doğru olacağına düşündüm. 😇

Bu arada “Hal ve Gidiş” ile “Suat’ın Zekeri”, “Fidan’ın Boynu” ile “Bilmediğin Şeyler Var Şeyda”, “İki Sabun Bi İlif” ile “Süprem” adlı öyküler birbirleri ile bağlantılı. Mesela Hal ve Gidiş öyküsünde Suat’ın bakıcısı olarak gördüğümüz Aygül’ün dertlerini Suat’ın Zekeri öyküsünde kendi ağzından dinliyoruz. Fidan’ın Boynu hikayesi Fidan’ın ağzından anlatılırken, Bilmediğin Şeyler Var Şeyda hikayesinde söz Fidan’ın kocası Salih’e geçiyor mesela. Aralarındaki bağlantıyı ilk fark ettiğimde gülümsemeden edemedim. Hatta keşke tüm hikayeler bağlantılı olsa, tüm karakterlerin dertlerini dinlesek bile dedim sonunda.

Yazar başka bir röportajında “Hangi öyküyü yazdıysam, o kişinin derdiyle dertlendim ve oradan dillendirdim.” demiş. Ben de bahsettiği; hayattaki yerlerini yadırgayan, mutluluk arayışındaki bu karakterlerin her birini en az Hayriye kadar sevdim. Onların dertleriyle ben de dertlendim. Kesinlikle sizlere de tavsiye ederim. Hatta çok fazla bekletmeyin derim. ☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here